Ako zistíte ,či je maklér dobrý? Sledujte jeho komunikáciu, oblečenie, úroveň vystupovania a hlavne veľa sa pýtajte. Nespolupracujte s maklérmi, ktorí nemajú svoje stabilné kancelárie a prevádzky. Nepodpisujte dokumenty alebo neodovzdávajte financie po kaviarňach a podobne.
Nespolupracujte v žiadnom prípade s maklérmi, ktorí sa skrývajú pod súkromnou inzerciou (prezentujú sa v inzercii v sekcii určenej pre majiteľov nehnuteľností a potom vám narozprávajú, že sú kamarátmi či rodinnými príslušníkmi majiteľov a podobne). Pokiaľ chcú, aby ste u nich skladali rezervačné poplatky za nehnuteľnosť, je to realitná činnosť.
Ak má inzertný portál sekciu pre realitné kancelárie (platenú) a sekciu pre súkromné osoby (zadarmo), realitní makléri sú povinní prezentovať svoje ponuky v sekcii realitných kancelárií. Všetko ostatné sa dá považovať za prvý veľký náznak neserióznosti a nedostatku financií (čiže zvýšené riziko, že maklér bude mať veľkú motiváciu rýchlo sa dostať k vašim peniazom bez poskytnutia patričnej služby). To isté platí pre inzerciu v časopisoch.
Okrem týchto prvých signálov sa nebojte vypýtať si referencie. Opýtajte sa zopár kontrolných otázok (kedy som oslobodený od dane z príjmu, nechajte makléra, nech vám prerozpráva celý proces predaja, opýtajte sa ho aký je postup pri predaji cez hypotéku). Podľa toho, čo vám maklér povie uvidíte, či má alebo nemá potrebnú skúsenosť.
Majte vždy na mysli, že v Slovenskej republike neexistuje legislatíva, ktorá by usmerňovala alebo garantovala činnosť realitného sprostredkovateľa. Akékoľvek členstvo v akýchkoľvek realitných asociáciách nie je garanciou serióznosti alebo kvality. Jediné, čo sa sprostredkovateľovi môže stať je vylúčenie z asociácie. Žiadne postihy sa legislatívne nedajú vyžadovať. Takže výber sprostredkovateľa v žiadnom prípade nepodceňujte.
Poznámka na záver: Nikdy, ale naozaj nikdy nepodpisujte nič, čomu nerozumiete. Nič nepodpisujte pod tlakom a v rýchlosti. Pokiaľ nerozumiete tomu, čo vám dáva maklér podpísať, poraďte sa s niekým, kto problematike rozumie.