We use cookies

We use cookies and other tracking technologies to improve your browsing experience on our website, to show you personalized content and targeted ads, to analyze our website traffic, and to understand where our visitors are coming from. More info

 

Čo bude s cenami nehnuteľností v 2021?

  • 02-1-2023
  • Real Estate
Facebook

Rozhovor s Mgr. Danielou Danihel Rážovou o situácii na realitnom trhu a nárastu cien.

Aký vývoj cien predpokladáte v roku 2021?

Bohužiaľ, predpokladáme ďalší nárast. Dôvodom je absolútne chýbajúca ponuka, nové projekty kvôli covidu nedostávali takmer žiadne povolenia a najmä extrémne narastajú ceny stavebných materiálov, o čom bežní ľudia ani nevedia. K mnohým stavebným materiálom sa ani nedá dostať. Z tohto dôvodu nepredpokladáme znižovanie cien nehnuteľností v tomto roku. Nárasty  aktuálne nikto nedokáže odhadnúť, odstrašujúce je, že ceny niektorých stavebných materiálov za posledný mesiac dva narástli aj o 20-30% a dotknú sa aj projektov vo výstavbe, ktoré už byty vypredali.

Prečo ceny tak závratne narastajú napriek Covidu?

Dôvody opisujem vyššie, dlhodobé problémy s vydávaním stavebných povolení a tým pádom nízka výstavba nových bytov (jeden bytový projekt čaká aktuálne na povolenia od 3-6 rokov a viac), dopyt rastie rýchlejšie ako reálna ponuka. Chýbajú aj samotné pozemky na výstavbu, pretože roky sa nič nerobí s územnými plánmi. Cena hypoték je nízka, tj. rastie počet klientov, ktorí chcú a môžu kúpiť nehnuteľnosť na úver. Ponuka je výrazne nižšia ako dopyt. Aktuálne trh zasiahnu aj neprimerané nárasty cien stavebných materiálov, ktoré sa aktuálne ani nedajú častokrát zohnať. To zasiahne aj projekty už vo výstavbe.

Prečo u nás ceny narastajú výraznejšie ako v okolitých krajinách?

Dôvodom je narastanie životnej úrovne obyvateľstva, okrem toho Slováci viac investujú do vlastného bývania, narozdiel od Rakúska, u nás úplne chýba koncepcia nájomného bývania. Niektoré mestské časti dokonca nerešpektujú už v minulosti vydané právoplatné územné rozhodnutia, čo je tak trocha právny non sence, správajú sa ako štát v štáte, pričom zákony by podľa nás mali platiť pre všetkých rovnako a takéto nerešpektovanie by tým pádom malo niesť hmotnú zodpovednosť zo strany úradníkov. Vydávanie stavebných povolení je aktuálne zdĺhavé. Chýbajú aktualizované územné plány a jasné pravidlá pre developerov, ale aj pre samosprávy. Mali by byť jasne zadefinované termíny vydávania povolení bez možnosti umelého predlžovania. Celkovo na trhu nie je kde stavať, mestá sa musia rozrastať, čo znamená aj investície do mestskej dopravy a infraštruktúry. V Rakúsku sú napríklad úplne jasné a zrozumiteľné pravidlá, stavebné povolenie na rodinný dom obdržíte do 3 mesiacov s jednou návštevou úradu. U nás aj povolenie na obyčajný rodinný dom častokrát trvá rok až dva. Pokiaľ bude ponuka kvôli týmto dôvodom zaostávať výrazne za dopytom (tak ako to vidíme posledné roky), nie je predpoklad ani dôvod na pokles cien nehnuteľností. Jedine ak by došla nejaká ekonomická kríza, ktorá by zastavila nákupy ľudí.

Zaujal Vás tento článok? Radi Vám povieme viac